Alman pasaport ve kimlik başvurusu için şahsen Almanya’nın Ankara, Antalya İstanbul ve İzmir yetkili dış temsilciliklerinden herhangi birine müracaat etmeniz gerekmektedir. Randevusuz başvurular kabul edilmemektedir. Randevu alımları için iletişim numaramız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tüm illerden 0312 911 22 06 numaralı iletişim numaramızı arayabilirsiniz. Bu sayede randevu ve gerekli evrakların hazırlanması konusunda telefon üzerinden destek alabilirsiniz.

Gerektiğinde Almanya´nın Türkiye’deki dış temsilciliklerinin ilave belge isteme hakkı saklıdır. Başvuruda bulunurken lütfen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde ibraz ediniz. Eksik başvurunun işleme alınması mümkün değildir. Daha evvel aynı dış temsilciliğimize başvurup pasaport veya kimlik talep ettiyseniz veya bir aile ferdinizin böyle bir başvurusunun olması halinde belki tüm belgeleri tekrar ibraz etmek zorunda olmayabilirsiniz.

Pasaport Kanununa göre başvuru sahibi, kimliğinin ve Alman vatandaşlığının ispatı için gerekli her türlü belgeyi ibraz etmek mecburiyetindedir. Bu arada başvuru sahibinin son pasaport veriliş tarihinden sonra, Alman vatandaşlığını kaybetmiş olup olmadığına ilişkin hususlar da araştırılmaktadır.

Pasaport Kaybı Tatilde ya da aileniz ile bir ziyarete gittiğiniz ülkede pasaportunuzu kaybedebilirsiniz. Bu durum karşısında da pasaportunuz olmadığından dolayı başka bir ülkeye gidemezsiniz. Eğer yurt dışındaysanız ülkenize geri dönebilmeniz için pasaportunuza ihtiyacınız olacaktır. Bu konu kapsamında kısacası Pasaport Kaybı sizi sınırlayacak olan olayları başınıza açabilir. Ancak bu konuda bir endişe içine girmenize gerek yoktur. Sizlere alt başlıklarımızda anlatacağımız olaylar çerçevesinde pasaportunuz için Almanya hükumetine ne şekilde yeniden başvuracağınızı ve de nasıl evrakları tamamlamanız gerekecek bunları anlatacağız.

Pasaportunuzu Yeniden Çıkarmak İçin Hangi Evrakları Yanınızda Götürmeniz Gerekiyor

Türkiye den Almanya ya giderken Pasaport Kaybı yaşayabilirsiniz. Ancak bu durumda geri ülkenize dönerken Almanya da yeniden pasaport çıkartabilirsiniz. Ancak bu konuda öncelik ile bazı belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Şimdi bu belgelere bir göz atalım.

 • Yeniden pasaport çıkarmak için olan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurup onaylatmanız gerekiyor.
 • Bulunduğunuz ülkedeki bölgede size en yakın olan karakola pasaportunuzun kaybolduğu ihbarını yapmanız
 • Yeniden çıkacağı için gerekli olan 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Reşit olmayan çocuklar için ebeveynlerinde bulunmakta olan mufavakatname belgesi
 • Eğer pasaportu kaybolan kişi eskiden Türk vatandaşı ise vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • Ayrıca bunlar ile birlikte bu işlem için yatıracağınız harç sonrasında da işleminizi başlatmış olacaksınız.

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde sağlamanızın ardından sizin pasaportunuzun yeniden çıkarılması için gerekli işlemler yapılacaktır. Ayrıca bu belgelerin birer fotokopileri ve de asılları yanınızda olmalıdır.

Pasaportunuzu Yeniden Çıkarmanız İçin Ödeyeceğiniz Harç Miktarı

Almanya’da bir çok yasal başvuru işinde devlete belirli bir oranlarda tasarlanmış olan harç tutarlarını ödemeniz gerekir. Bu harç miktarlarını ödedikten sonra işlemleriniz başlayacaktır. Bu konuda Pasaport Kaybı için müracaat edip yeniden pasaport çıkaracağınız zaman bile devlete harç ödemek zorunda kalırsınız. Ancak harcı yatırdıktan sonra işlemlerinizin başlar. Pasaportunuzun kaybı sonucunda yeniden pasaporta başvurduğunuz zaman 21 euro değerinde bir tutar ödemeniz gerekir. Ayrıca da pasaport dairesinde yaptıracağınız sorgulama için de 5 euro miktarında bir meblağ ödemek zorundasınız. İster nakit bir para ile isterseniz de kredi kartı ile bu ücretleri ödeyebilirsiniz.

Kaybolan Pasaportunuzu Yeniden Çıkartırken Neler Yapmanız Gerekir

Almanya’da yaşıyorsunuz ve Türkiye ye tatile ailenizi görmeye geldiniz. Bu tatil sırasında da pasaportunuzu kaybettiniz. Bu konuda yeniden pasaport çıkarabilmeniz için bazı işlemleri yerine getirmeniz gerekecektir. Bu işlemleri sorunsuz bir şekilde atlatmanız dahilinde pasaport kaybından doğacak olan yenileme işlemini başarı ile gerçekleştirmiş olursunuz.

 • Pasaportunuzu kaybettiğiniz bölgedeki Türk emniyet teşkilatına yani bir karakola kayıp için başvuru yapınız.
 • Bu konu hakkında ülkedeki Almanya’nın yetkili dış temsilciliğine bilgi veriniz. İletişim numarasını bularak ya da mail adresine ulaşarak gerekli haberi hem telefonla hem de mail yolu ile veriniz.
 • Pasaporta yeniden başvurabilmeniz için gerekli olan belgeleri hazırlayınız ve onay formunu eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Ayrıca vesikalık fotoğrafta çektiriniz.
 • En son olarak da harcınızı yatırınız ve dış temsilcilikten randevu alınız. Belirlenen gün ve saatte giderek işleminizi gerçekleştiriniz.

Bu Konuda Büyükelçilik Ne Yapacaktır

Öncelik ile bu konuda başvuru yapan bir kişinin kimliği incelenir. Eğer Alman vatandaşı ise sistemden hemen kimlik bilgilerine bakılır. Ardından kişinin getirdiği belgeleri eksiksiz ve tam olup olmadığı incelenir ve gerekirse geçici bir seyahat belgesi çıkartılır. İmkanlar dahilinde gerekli işlemler yapılır ve kişi mağdur olmadan yeniden pasaport çıkarma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Uzun sürecekse seyahat belgesi çıkarılır. 

Pasaport Süresinin Uzatılması

Pasaport işlemleri eskiden olduğundan daha pratik şekilde gerçekleşiyor. Pasaport süresinin uzatılması mümkün değildir. Süresi biten pasaportların yerine yenisi verilir. Eskiden böyle bir prosedür olduğu için genelde insanlar bu konuda yanılır. Oysa eski pasaport iade edilir ve yerine yenisi verilir.

Almanya’daki yetkili dış temsilcilikler müracaat ederek işlemlerinizi yapabilirsiniz. bunun için randevu usulü olduğunu unutmayın ve işlemleri randevular doğrultusunda gerçekleştirin.

Pasaport Başvurusu

Pasaprt süresinin uzatılması söz konusu olmadığı için yeni pasaport için başvuru yapmak gerekir. Yeni pasaportlar Berlin devlet matbaasında basılır. Pasaport üretimi ve yollanması altı haftalık bir süreyi bulabilir. Bu nedenle sürecin göz önünde bulundurulması gerekir. Eğer işlemlerinizin daha hızlı gerçekleşmesini istiyorsanız 32 euro ek bedel ödeyebilir ve ekspres pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda pasaportlar en fazla yirmi gün içinde teslim edilir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Başvuru formunu doldurmalı ve imzalamalısınız.
 • Şu ana kadar kullandığınız pasaport, çocuk kimliği ya da pasaportu, kimlik yanınızda olmalı.
 • Almanya’da evlendiyseniz Alman evlenme belgesi
 • Almanya’da doğmanız halinde alman doğum belgesi
 • Türkiye’de evlenmeniz halinde, buradan uluslararası düzeyde geçerli olan evlenme kayıt örneği / Formül B
 • Türkiye’de doğduysanız, nüfus müdürlüğünden alınmış olan uluslararası doğum kayıt örneği / Formül A
 • 2 tane biometrik fotoğraf
 • evlendikten sonra soyadınız değiştiyse, buna dair belge
 • Geçerli ikamet tezkeresi ya da mavi kart.
 • Vatandaşlık aldıysanız vatandaşlığa geçiş belgesi
 • Almanya’da ikametiniz bittiyse, buna daire belge
 • Artık Türk vatandaşı değilseniz, çifte vatandaş, doğumda alınan soyad ya da evlenmede alınan soyad için vukuatlı nüfus kağıdı örneği
 • Nüfus müdürlüğünden ikametgah
 • Pasaport kaybı ya da çalınması durumunda Emniyet kayıp ve çalıntı ihbarı, giriş çıkış belgesi

Ek Bilgiler

Pasaport süresinin uzatılması mümkün olmadığı için, bu evrakları iletmek gerekir. Daha evvel bu evrakları ilettiyseniz, tüm bu belgeleri vermek zorunda olmayabilirsiniz. Ayrıca;

 • Alman vatandaşı biri Türk biriyle evlendiyse, soyadı değişikliği konusunda beyanda bulunması gerekir. Elbette eğer soyadını değiştirecekse bu durum geçerlidir.
 • Pasaport Kanunu gereğince, başvuru sahibinin Alman vatandaşlığı ve kimlik ispatı konusunda gerekenleri yapması şarttır. ayrıca kişinin son pasaportunun verilmesinin ardından vatandaşlığını kaybedip kaybetmediği kontrol edilir.
 • Başvuruda bulunurken tüm evrakları eksiksiz olarak iletmeniz gerekir. Aksi durumda işlemler uzayacak ve hatta eksik belgeler nedeniyle tamamlanamayacaktır.
 • Gerektiğinde burada bahsi geçilen belgelerin dışında ek belge ya da evrak talebi olabilir.

Harç Ücretleri

Pasaport süresinin uzatılması yani yeni pasaport başvurusu süresinde karşınıza çıkabilecek masraflar şöyle:

 • 24 yaş altı için pasaport ücreti 59 euro’dur. Eğer yetkili olmayan temsilciliğe başvurulduysa bu ücret 96 euro olur.
 • 24 yaş üstü pasaport ücreti 80 euro’dur. Yetkili olmayan temsilciliklerde bu ücret 139 euro olarak geçer.
 • Geçici pasaport ücreti 39 euro’dur. Yetkili olmayan temsilcilikte bu ücret 65 euro’dur.
 • Ekpsres pasaport talebinde ek ücret ödemesi 32 euro’dur.
 • Soyadı beyanı yapılması durumunda 25 euro ücret ödenir.
 • Ödemeler Euro olarak kredi kartı ile ya da nakit olarak ödenebilir.
 • Pasaport ve kimlik başvurusu sırasında görev yeri dışında başvuru söz konusuysa farklı ücret uygulanır. Yani mesela ikametiniz Almanya; ancak siz Türkiye’de bir temsilcilikte başvuru yapıyorsunuz, bu durumda daha yüksek harç ödersiniz.
 • Almanya’ya dönüş amacına yönelik olan belgeler bu uygulama dışında yer alır.
 • Harç dışında ilave işlemler olursa, ek ücretlerle karşılaşabilirsiniz. Fotokopi, faks, posta ek masraflar arasında yer alır.
 • Euro dışında para birimi kabul edilmez.

Kayıp çalıntı pasaport sorunu en sık karşılaşılan problemler arasında yer alır. tatilde ya da sevdiklerinizi ziyaret halindeyken pasaportunuzu kaybetmek ya da çaldırmak sizin için ciddi bir problem olacaktır. Neyse ki bu sorun, çeşitli kurumlar tarafında ivedilikle çözülüyor.

Pasaport Kaybı ya da Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kayıp çalıntı pasaport durumunda telaşe kapılmamalı ve hemen aşağıdaki prosedürleri yerine getirmelisiniz:

 • Almanya’dan Türkiye’ye tatile geldiniz ve pasaportunuzu ya çaldırdınız ya da kaybettiniz. Bu durumda ilk işiniz bulunduğunuz yerin Türk Emniyet Teşkilatı yani karakoluna başvurmak olacaktır. Bu konuda kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunmalısınız.
 • Bulunduğunuz yer neresi ise, buradaki Almanya dış temsilciliklerin nerede olduğunu ve hangi saatler arasında çalıştığını öğrenin. Çalışma saatleri ve telefon numaraları ya da iletişim detayları önemlidir.
 • Dış temsilciliklere gitmeden evvel kendileriyle telefon ya da e-mail yoluyla iletişim kurun. İnteraktif haritalardan dış temsilciliklerin görev alanları ve yerleri konusunda bilgi alabilirsiniz.
 • Bu konuda internet üzerinden yardım alabilirsiniz. Mesela kuruma gitmeden evvel başvuru formunu doldurabilir ve elinizdeki evrakları hazırlayabilirsiniz. Bu durum sizin zamandan kazanmanızı sağlayacaktır.
 • Vesikalık fotoğraf çektirmeyi unutmayın.
 • Gerekli belgeler, işlem harcı ve fotoğraflar hazırlayın. Belirlenen gün ve saatte yetkili dış temsilciliğe ulaşın.
 • Büyükelçilik ya da konsolosluklara telefon ya da e-mail yoluyla ulaşamıyorsanız mutlaka ulaşabildiğiniz ilk kurumla diyalog kurun.

Büyükelçilik ya da Konsolosluk Hangi İşlemleri Yapar?

Kayıp çalıntı pasaport işlemleri konusunda yapılabilecek işlemler şöyle:

 • İlk etapta kimlik tespitiniz yapılacaktır. Sonuçta sizin beyan ettiğiniz kişi olup olmadığınız anlaşılmalıdır.
 • Diyelim elinizde pasaportunuzdan başka bir kimlik yoktu ve onu da çaldırdınız ya da kaybettiniz; bu durumda pasaport ya da kimliği hazırlayan makamla hemen iletişim kurulur. Böyle bir durum elbette birkaç gün sürebilir. Bu nedenle işlem sonucu konusunda ilgili makamı telefonla kontrol edebilirsiniz. böylece işlemler için gereksiz git – gel yapmamış olursunuz.
 • Bundan sonra beraberinizde olan belgeler incelenir ve size geçici bir seyahat belgesi düzenlenir. Bu durumda verilen belge “geri dönüş amacına yönelik seyahat belgesi” olarak geçer. Bu belge en fazla bir ay geçerli olur. Sadece Almanya’ya dönüş için kullanılır ve bu belgeyle başka yerlere seyahat etme şansınız yoktur.
 • Eğer bulunduğunuz yerde daha uzun kalmayı tercih ediyorsanız, geçici bir pasaport düzenlenebilir.
 • Seyahat belgeniz imkanlar dahilinde aynı gün verilir.

Kimlik Eksiği ve Hafta Sonu Sorunları

Yanınızda pasaport hariç bir kimlik yoksa ya da sorun zamanı hafta sonu ise;

 • Belgelerde kimlik eksiği sorunu gibi bir durum varsa, işlemler uzayabilir. Birkaç günlük Almanya ile yapılan bir sorgu süresi olacaktır.
 • Almanya dış temsilciliklerine acil durumlarda hafta sonu da ulaşabilirsiniz; ancak kendilerinin Almanya ile hafta sonu iletişim kurması ve işlem yapması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle bu durumu muhakkak göz önünden bulundurmalısınız. Planlarınızı bu doğrultuda ayarlamanız gerekir.

Almanya’ya Dönüş Amacına Yönelik Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Kayıp çalıntı pasaport işlemlerinden sonra seyahat için alınması gereken geçici seyahat belgesini aşağıdaki evrakları toparlayarak temin edebilirsiniz:

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Karakola yapılan çalıntı ya da kayıp ihbarına dair belge
 • eksiksiz doldurulmuş olan imzalı başvuru belgesi
 • Eğer reşit olmayan çocuk varsa, hazır bulunmayan ebeveyne ait olan bir mufavakatname.
 • Kişi eskiden Türk vatandaşıysa, ilk soyadı ve önceki soyadına göre düzenlenmiş olan vukuatlı nüfus kayıt örneği. Ebeveyni Türk olan Alman vatandaşı çocuklarda tüm açıklamaların yer aldığı vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir.
 • Harç ücreti 21 euro’dur. Nakit ya da kredi kartıyla Euro olarak ödeme yapılabilir. İlgili pasaport dairesi tarafından yapılan sorgulamalar için 5 euro harç alınır.
 • Belgelerin hepsinin aslı ve kopyaları yanınızda olmalıdır.

Kimlik Kaybı

Tatildeyken veya ailenizi ziyarete geldiğiniz sırada Alman pasaportunuz, geçici pasaportunuz, Alman kimliğiniz veya çocuğunuzun çocuk pasaport çalındı. Ya da pasaport veya kimliğinizi kaybettiniz.

Endişe etmeyin! Almanya`nın Türkiye`deki dış temsilcilikleri size yedek bir belge düzenleyebilirler.

Lütfen aşağıda sıralanan beş adımı takip ediniz:

 • Bulunduğunuz yerdeki Türk Emniyet Teşkilatına (Karakol) kayıp veya çalıntı ihbarında bulunun.
 • Bulunduğunuz yere bakan Almanya`nın yetkili dış temsilciliğinin çalışma saatlerini öğrenin ve mümkünse gelmeden önce telefon edin veya telefon numaranızın yazılı olduğu bir ileti. Dış temsilciliklerin görev çevresiyle ilgili bilgiye adan“ ulaşabilirsiniz.
 • Gerekli olan belgeleri hazırlamadan ve çalışma saatlerini öğrenmeden, lütfen dış temsilciliklerimize gelmeyin.
 • Başvuru için gerekli belgeleri hazırlayın, başvuru formunu doldurun ve vesikalık resim çektirin.
 • Gerekli belgeleri, resimleri ve işlem harcını hazır ettikten sonra belirlenen gün ve saatte yetkili dış temsilciliğimize müracaat edin.

Büyükelçiliğin/Konsolosluğun yapacağı işlemler nelerdir?

Öncelikle kimlik tespiti yapılır ve Alman vatandaşı olup olmadığınıza bakılır. Elinizde herhangi bir kimlik belgesi yoksa, genellikle kaybolan veya çalınan pasaportu veya kimliği düzenleyen makamla temasa geçilir. Oradan sonuç alınması bir kaç gün sürebilir. Bu nedenle, geldiğinizde Almanya`daki makamdan beklenen cevabın hazır olabilmesi ve dolayısıyla iki defa gelmenize gerek kalmaması için mutlaka gelmeden önce ilgili konsolosluğa telefonla ulaşmalı veya bir mesaj göndermelisiniz:  Konsolosluk iletişim bilgileri için ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

Bu aşamadan sonra ve beraberinizde getirdiğiniz belgeler incelendikten sonra, size geçici bir seyahat belgesi düzenlenebilir. Normalde bu gibi durumlarda „Geri Dönüş Amacına Yönelik Seyahat Belgesi“ verilir. Azami bir ay geçerli olan bu belge ile sadece Almanya`ya dönüş yapılabilir. Başka ülkelere seyahat edilemez. Bulunduğunuz yabancı ülkede daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız, geçici bir pasaport düzenlenmesi gerekir.

İmkanlar dahilinde müracaat ettiğiniz gün içersinde seyahat belgesi verilmeye çalışılır. Fakat belgelerinizde eksiklik varsa ve kimlik tespiti işlemi yetişmezse, belgenin aynı gün verilmesi mümkün olmaz.

Alman Kimlik Belgesi başvurusu için şahsen kendiniz gidip Alman büyükelçiliğine başvurmanız gerekir. Yapacağınız işlemler aslında oldukça basittir. Ardından da gerekli olan harç miktarını yatırdıktan sonra almış olduğunuz randevunun gün ve saatinde büyükelçiliğe giderek kimlik belgesi için başvuruda bulunabilirsiniz. İşlemleriniz o günden itibaren başlayacak ve de yaklaşık olarak 6 ile 8 hafta arasında tamamlanacaktır. Bu kimlik belgesi 24 yaşın altındaki insanlara 6 sene geçerlilik durumu ile verilirken 24 yaşın üstündekilere ise 10 sene geçerli bir konumda verilir. Zamanı dolan kimlikler yenilenmek yerine en baştan çıkarılır.

Alman Kimlik Belgesi Çıkarmak İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Vardır

Almanyada yaşıyor ve artık bu ülkenin bir vatandaşı haline gelmek istiyorsanız o halde Alman Kimlik Belgesi çıkarabilir ve de bunu tescilli bir hale sokabilirsiniz. Ancak bunun için bazı belgeleri hazırlamanız gerekiyor.

 • Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve ilgili yerlere imzalatılmış olan başvuru formu
 • Şimdiye kadar kullanmış olduğunuz kimlik ya da pasaport fotokopisi
 • Almanya’da doğduysanız doğum belgesi Türkiyede doğduysanız da uluslararası doğum kayıt örneği
 • Almanya’da evlilik yaptıysanız Alman evlenme belgesi Türkiyede evlilik yaptıysanız uluslararası evlenme kayıt örneği
 • Evlendikten sonra kullandığınız soyadınız için bir belge
 • 2 adet biyometrik özellikleri belli eden vesikalık fotoğraf
 • O sırada ikamet ettiğiniz adresi belli edecek olan ikametgah belgesi
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçtiyseniz buna dair bir belge
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Mavi kart
 • Ayrıca bunlar ile birlikte reşit olmayan çocuklar içinde anne ve babalarının evlilik ya da boşanma durumu gibi belgelerini istemektedirler.

Alman Kimlik Belgesi İçin Ödemeniz Gereken Harç Tutarı

Almanyada kalıcı bir vatandaş olmak için çıkarmak istediğiniz Alman Kimlik Belgesi başvurusunun işlem haline getirilmesi için yukarıdaki belgelerin sağlandıktan sonra da sizlere belirteceğimiz meblağlarda harç tutarlarını ödemeniz gerekir. Bakalım bu harç tutarları hangi özellikte ne kadardır?

 • 24 yaşını doldurmamış ve de Almanya’da artık bir ikametiniz yoksa 53 avro
 • 24 yaşını doldurmuş ve de Almanya’da bir ikamet adresinin yoksa o halde 59 avro
 • Almanya’da ikamet ediyor ve 24 yaşının altındaysanız 66 avro
 • Almanya’da ikamet ediyor ve 24 yaşın üstündeyseniz o halde 72 avro ödemeniz gerekir.

Ayrıca bunlar ile birlikte de bazı ek özellikler için para ödemeniz gerekir.

 • Online kimlik işlevinin devreye sokulması pin kodunun değiştirilmesi ve kimliğin tekrardan kullanıma açılması da ayrı ayrı 12 avro değerindedir.

Bu Kimlik Belgesinin İşlevleri

Alman Kimlik Belgesi üzerinde elektronik bir chip içeren kredi kartı formatı taşıyan çok fazla fonksiyonu olan bir kart konumundadır. Kişinin isteğine göre bu kart üzerine fotoğraf konulabileceği gibi aynı zamanda da parmak izi de eklenebilir.

Kimlik kartınız üzerindeki online kimlik işlevini aktifleştirirseniz internet üzerinden online olarak alışveriş dahi yapabilirsiniz. Ayrıca internet ortamlarında ve de otomatlarda bu chipi göstererek kendinizi belli de edebilirsiniz.

Alman Kimlik Belgesi Teslim Alma Süreci

Bu kimlik kartı için başvurmanızın ardından 6 ile 8 hafta sonra sizlere Alman Devleti tarafından gönderilecek olan bir pin mektubu vardır. Eğer Almanya’da ikamet ediyorsanız bu mektup doğrudan sizin elinize geçecektir. Ancak Türkiye’de ikamet ediyorsanız bu mektup Ankara büyükelçiliğine gönderilecektir.

Eğer belge Ankara büyükelçiliğine gönderilmişse bu kurumun belirlemiş olduğu pazartesi ve Cuma günlerinde saat 8:30 ile 11:30 arasında kimliğinizi almak için gerekli işlemi yapabilirsiniz. 

Çocuklar için farklı türde pasaport düzenlenme imkanı vardır:

1. Biometrik Pasaport (veya diğer bir ifadeyle bordo renkli ePasaport)

Biyometrik (örn.: ABD seyahatlerinde önemli) özellikteki bu pasaport türü 24 yaş altı herkes için 6 yıllık geçerliliğe sahiptir. Yeni pasaportlar Berlin`deki Devlet Matbaasında basılmaktadır. Pasaportun üretilmesi ve gönderilmesi yaklaşık olarak 6 haftalık bir işlem süresi gerektirmektedir. Lütfen bu süreyi pasaport başvurusunda bulunurken dikkate alınız. 32,00 Avro ek ücret ödemek suretiyle ekspress pasaport başvurusunda bulunulabilir. Bu durumlarda pasaport genellikle 15-20 gün içersinde teslim edilebilmektedir. Geçerlilik tarihi sona eren bu tür pasaportların uzatılması mümkün değildir. Bu durumlarda mutlaka yeni pasaport başvurusunda bulunulmalıdır.

2. Çocuk Pasaportu

Bu pasaport türü 12 yaşını doldurmamış çocuklara verilir. Şayet çocuğunuz 12 yaşında veya daha büyükse sadece biyometrik pasaport verilebilecektir. Çocuk pasaportları azami altı yıl geçerlidir, fakat en geç çocuk 12 yaşını doldurduğunda geçerliliği sona erer. Biyometrik pasaportun aksine (12 yaş altı çocuklarda) bu tür pasaportlarda uzatma veya bilgi güncellemesi yapılabilmektedir. Çocuk pasaportlarında biyometrik özellik bulunmamaktadır.

Reşit olmayanlar için de kimlik belgesi, geçici pasaport ve Almanya`ya dönüş için geçici seyahat belgesi düzenlenebilir.

 • Eksiksiz doldurulmuş ve velayet sahibince imzalanmış başvuru formu
 • Şimdiye kadar kullanılan pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 • Çocuk, Almanya doğumluysa, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 • Çocuk, Türkiye doğumluysa, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Ebeveynin evlenme yeri Almanya ise, Alman evlenme belgesi
 • Ebeveynin evlenme yeri Türkiye ise, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). Dikkat! İstenen belge „Aile veya Evlenme Cüzdanı“ değildir.
 • Varsa, evlendikten sonra ebeveynin kullanmakta olduğu soyadına ilişkin belge veya çocuğun soyadına ilişkin belge
 • Anne babası evlenmeden önce doğan çocuklarda veya anne babası evli olmayan çocuklarda, babalık tanıma senedi ve annenin babalık tanıma senedine verdiği onay beyanı
 • Anne babası boşanmış çocuklarda, velayet kararı ve/veya kesinleşmiş boşanma kararı
 • 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim
 • Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 • Geçerli „İkamet Tezkeresi“ veya „Mavi Kart“ ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 • Artık Türk vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 • Velayet sahibi kişilere ait kimlik belgeleri
 • Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yaptığınız kayıp ihbarı ve Emniyet Müdürlüğü´nden alacağınız „Giriş-Çıkış Belgesi“

Anne baba Türkiye’e evlendiyse ve anne Alman vatandaşı ise yeni pasaport başvurusunda velayet sahibi ebeveynin soyadı beyanı gereklidir. Ancak Almanya`daki yetkili nüfus idaresince soyadı beyanıyla ilgili işlemler tamamlandıktan sonra, pasaport başvurusu Devlet Matbaasına gönderilebilecektir.